Kāda apdrošināšana piemērota Tavam auto?

Par vajadzību apdrošināt auto zina ikviens, taču ne visiem ir skaidrs, kādos brīžos tā nepieciešama un kas jāņem vērā, to iegādājoties un izmantojot.

OCTA

OCTA ir sauszemes transportlīdzekļa īpašnieka civiltiesiskās atbildības obligātā apdrošināšana. OCTA apdrošināšana sedz zaudējumus, ko transportlīdzekļa vadītājs ir nodarījis trešās personas veselībai vai īpašumam ceļu satiksmes negadījumā, ko izraisījis viņš. Ja nav derīga OCTA apdrošināšana, transportlīdzeklim nav tiesību atrasties uz ceļa, tāpēc iesaka laicīgi pārbaudīt octa.

Apdrošināšanas kārtību regulē OCTA likums. Svarīgi, ka Latvijā iegādāta OCTA apdrošināšana derīga visā Eiropas Savienībā.

KASKO

Kaut gan KASKO apdrošināšana nav obligāta prasība, to par vajadzīgu atzīst arvien vairāk automašīnu īpašnieku. Un tas ir arī saprotams, jo kurš gan negrib parūpēties gan par savu un transporta līdzekļa drošību, gan finansiālo situāciju neplānotos gadījumos. kas sedz Tavai automašīnai nodarītos zaudējumus negadījuma vai tās zādzības rezultātā. Jāpatur gan prātā – ja automašīna iegādāta līzingā, līzinga kompānija var prasīt KASKO polises iegādi, jo laika periodā, kamēr tiek veikta līzinga atmaksa, transporta līdzeklis ir līzinga kompānijas īpašumā.

KASKO apdrošināšana ir labs OCTA polises papildinājums, jo tādā veidā transporta līdzeklis tiek apdrošināts pret zaudējumiem, kas nodarīti šādos gadījumos:

> Ceļu satiksmes negadījumos;
> Ugunsgrēkos;
> Stipra lietus, vētras, krusas dēļ;
> Zādzības un laupīšanas gadījumā;
> Dzīvnieku radīto bojājumu gadījumā

Iegādājoties KASKO, papildus iespējams izvēlēties tieši konkrētajai situācijai un vajadzībām pielāgotus riskus – apdrošināšana var ietvert arī, piemēram, tehnisko palīdzību uz ceļa vai transportlīdzekļa aizvietošanu.

Tas, cik izmaksās OCTA vai KASKO polise, atkarīgs no vairākiem faktoriem – piemēram, apdrošināšanas sabiedrības nosacījumiem, autovadītāja stāža un transportlīdzekļa veida. Polises cenu vienkārši uzzināt, izmantojot kādu no OCTA vai KASKO kalkulatoriem.

Kritēriji, kas ietekmē apdrošināšanas polises izmaksas

Kā minēts iepriekš, OCTA un KASKO polišu cena katrā indivduālā gadījumā tiek aprēķināta atsevišķi.

OCTA polises cenu rēķina, ņemot vērā gan izvēlēto derīguma termiņu, gan arī transportlīdzekļa tipu – pilnu masu, vecumu un izmantošanas veidu. Būtiska nozīme ir arī spēkrata īpašnieka juridiskajam statusam – ja transporta līdzeklis ir juridiskas personas īpašumā, polise izmaksās dārgāk. Ne mazāk nozīmīgs ir arī šofera stāžs un vecums. Un, starp citu, tie, kuri brauc prātīgāk un nepārkāpj ceļu satiksmes noteikumus, arī par polisi maksā mazāk. Savukārt, ja aktuāla KASKO apdrošināšana, jāsaprot, ka vērā ņemta tiks gan transportlīdzekļa tirgus vērtība, gan vēlamais risku segums. Jāpiemin, polises cenu ietekmē arī tas, kādā apmērā būs izvēlētais pašrisks.